Türkiye’deki Alman Dış Temsilcilikleri’nin Randevu Talep ve Bilgilendirme Sistemine hoş geldiniz. 

Bu sistem üzerinden Ulusal Vize (=90 günün üzerinde kalışlar için) kapsamında Aile Birleşimi, Çalışma, Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi, Staj, Dil Kursu ve Ülkeye Geri Dönüş (daha önce Almanya’da yaşamış emekliler ve genç yetişkinler) kategorileri için randevu alınabilir.
Bu sistem üzerinden aşağıda belirtilen vizeler için randevu alınamamaktadır:
  • Schengen vizesi (= 90 gün altındaki ziyaretler): Lütfen Alman Dış Temsilciliklerinin https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/1514562 sayfasından bilgi edininiz.
  • Türk vatandaşı olmayanlar: Lütfen Alman Dış Temsilciliklerinin Türkiye’deki harici servis sağlayıcısı iDATA’nın çağrı merkezi ile iletişime geçiniz: 0850 460 84 93
  • Yeniden ülkeye giriş (Türkiye’ye yapılan ziyaret sırasında Almanya’daki oturum hakkının kaybedilmesi/süresinin dolması): Lütfen iDATA’nın çağrı merkezi ile iletişime geçiniz: 0850 460 84 93
Lütfen öncelikle muhakkak aşağıdaki bilgileri okuyunuz ve birkaç kısa soruyu cevaplayarak durumunuza uygun olan vize türünün ve başvuru sırasında gerekli olan evrakların neler olduğunu öğreniniz. 
Soruları cevaplandırdıktan sonra ya iDATA Çağrı Merkezi’ni aramanız istenecek ya da size e-posta yolu ile bir randevu numarası gönderilecek.
Tarafınıza randevu numarası gönderildiği taktirde randevunun alınması ücretlidir. Bu sebeple lütfen ödeme için kredi kartınızı hazırda bulundurunuz. Ayrıca pasaportunuz ve belgeleriniz de gerekecektir. Daha sonra iDATA’dan kesin randevu tarihinizi belirten ikinci bir e-posta alacaksınız.

Lütfen aşağıdaki hususları mutlaka dikkate alınız: 
  • Mevcut durumda ciddi ölçüde kısıtlanmış olan vize prosedürü nedeniyle, hali hazırda randevu numarasının randevuya dönüştürülmesi belirgin bir şekilde daha uzun sürmektedir. Bu yüzden lütfen iDATA size belirli bir tarih verene kadar bekleyin. Randevu tahsisi randevu tarihinden yaklaşık 10-15 gün önce gerçekleşir.
  • Ayrıca, halihazırda Almanya için geçerli olan giriş kısıtlamaları nedeniyle, her durum için vize başvuruları henüz kabul edilememektedir. Bu gibi durumlarda, randevu numarası ancak giriş kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra randevuya dönüştürülecektir.
  • Mevcut giriş kısıtlamaları nedeniyle, vize prosedüründe şu anda ek belgelerin sunulması gerekmektedir. Lütfen iDATA tarafından gönderilen e-postalardaki bilgileri dikkate alınız. 
Soruları mutlaka doğru bir şekilde yanıtlayınız. Soruların açıklamalarını (?-sembolü) dikkate alınız. Yanlış beyanlar işlem süresini uzatır ve başvurunuzun red edilmesine sebebiyet verebilir.
Seçim yapmak için tanınan 20 dakikalık süre aşıldığında sistem otomatik olarak kapanır ve baştan başlamanız gerekir. Önceki sorulara geri dönmek mümkün değildir. Yanlışlıkla hatalı giriş yapmanız durumunda lütfen seçim işlemine en baştan başlayınız.

"DEVAM ET" tuşu ile yukarıda yazılı bilgileri okuduğunuzu ve anladığınızı kesin olarak onaylamış oluyorsunuz.