Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilciliklerine ait Ulusal Vize Randevu Kayıt ve Bilgi Sistemi’ne hoş geldiniz. Randevu almadan önce lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyunuz. Randevu kaydı oluşturulurken aşağıdaki hususların bilginiz dahilinde olduğu var sayılır.

İşbirliğiniz için teşekkür ederiz!

1. Hangi seyahat amacı için randevu talep ediyorsunuz?
Bu sistem üzerinden Türk vatandaşlarının ulusal vize (90 günü geçen ziyaretler) başvuruları için randevu verilir.
Aşağıdaki durumlarda randevu kaydı bu sistem üzerinden gerçekleşmez:
  • Schengen Vizesi (90 günü geçmeyen ziyaretler): Lütfen Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilciliklerinin sayfasından (https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/1514562) bilgi edininiz.
  • Türk vatandaşı olmayanlar: Lütfen Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilciliklerinin harici servis sağlayıcısı iDATA’nın çağrı merkezini arayınız: 0850 460 84 93
  • Yeniden ülkeye giriş (Türkiye’de bulunulan süre içerisinde ikamet izninin süresinin dolması ya da izin hakkının kaybedilmesi): Lütfen iDATA’nın çağrı merkezini arayınız: 0850 460 84 93

2. Seyahat amacım nasıl tespit ediliyor?
Randevu kayıt sistemi, birkaç soruya dayanarak seyahat amacınızı belirler. Bulunduğunuz bölgeden sorumlu Vize Bölümü’nü öğrenebilmek için başlangıçta ikamet yerinizi belirtmeniz gerekir. Lütfen tüm soruları doğru bir şekilde yanıtlayınız.
Vereceğiniz yanlış bilgiler, başvurunuzun randevu gününde kabul edilmemesine yol açabilir. Bu durumda yeni bir randevu almanız gerekir ve başvurunuzun işlem süresi önemli ölçüde uzar. Yanlış bilgiler, başvurunun reddedilmesine de neden olabilir.
Lütfen aşağıdaki hususları da dikkate alınız:
  • Sistemde soruların kısa açıklamalarını bulabilirsiniz ("?" sembolü ile belirtilmiştir)
  • Seçim yapmak için tanınan 20 dakikalık süre aşıldığında sistem otomatik olarak kapanır ve baştan başlamanız gerekir.
  • Önceki sorulara geri dönmek mümkün değildir.
  • Yanlışlıkla hatalı giriş yapmanız durumunda lütfen seçim işlemine en baştan başlayınız.
Seyahat amacının seçilmesinden sonra, durumunuza uygun vize türü için hazırlamanız gereken belgeleri listeleyen bir PDF-dokümanı göreceksiniz. Lütfen bu belgelere sahip olup olmadığınızı kontrol edin veya kısa sürede hazırlamaya çalışın. PDF-dokümanı kaydedebilir ve/veya çıktısını alabilirsiniz. Bu bilgiler ücretsizdir.

3. Seyahat amacım belirlendikten sonra ne olacak?
Bilgi bölümünü tamamladıktan sonra artık sistem üzerinden ücret karşılığında bir randevu numarası alabilirsiniz. Sistemdeki adımları takip ederek kayıt işlemini tamamlayınız. Lütfen ödeme için kredi kartınızı hazırda bulundurunuz. Pasaportunuza da ihtiyacınız olacak.
Randevu kaydının sonunda randevu numarasını ("PNR", örnek: IDT23DOGH1W) ve hazırlamanız gereken belgelerin listesini içeren bir e-posta alacaksınız. Lütfen e-postadaki bilgileri dikkatlice okuyunuz.

4. Randevu numarasını aldıktan sonra ne olacak?
Bir süre sonra randevunuzun gününü ve saatini bildiren ikinci bir e-posta alacaksınız. Lütfen buradaki bilgileri de dikkate alınız. İkinci e-postanın ne kadar sürede tarafınıza gönderileceği, vize ofislerindeki başvuruların sayısına bağlıdır.
"DEVAM ET" tuşu ile yukarıda yazılı bilgileri okuduğunuzu ve anladığınızı kesin olarak onaylamış oluyorsunuz.